ForCamping s.r.o.

Korisnički odjeljak

Prijava

Košarica

Vaša košarica je prazna

Geocashing: Potraga za skrivenim blagom u prirodi i gradovima

Jeste li ikada skupljali skriveno blago? Ako niste, a želite pokušati, ovaj je članak za vas.



Sadržaj

 

Uvod

Spoj avanture i moderne tehnologije - GPS satelitske navigacije i Interneta. Pripremite se na to da ćete pri traženju skrivenog blaga, tj. spremnika - cache penjati se na stabla, ulaziti u grmlje i zbunjeno pratiti kartu dok promatrate okolinu. I pritom će vam biti zabavno.

 

Što je geocaching?

Geocaching je outdoor igra u kojoj tražite skriveno blago drugih korisnika. Ovaj geocache spremnik pronalazite pomoću GPS koordinata. Ponekad ih odmah znate, a ponekad ih morate izračunati. Povremeno ćete se morati pomiriti s tim da ćete otići praznih ruku jer nećete pronaći kutijicu.

Vlasnici spremnika nastoje postaviti kutijice na zanimljiva mjesta. Popularnost lova na blago ponovno je porasla tijekom pandemije koronavirusa. Mnogi su je smatrali dodatnom zabavom za djecu i prisjećali se vremena kada su, još bez djece, tražili kutijice po šumama.

Pronaći skrivenu kutijicu nije uvijek jednostavno. Ponekad je potrebna spretnost, ponekad oštro oko, a u nekim slučajevima i logično razmišljanje. U mnogim slučajevima kutijice za upisivanje vrlo su maštovite. Gradski spremnici često su veličine mikro ili čak nano, dakle zaista vrlo malene.

 

Veličine geocache spremnika:

  • nano – jako mali cache (sadržava samo mali logsheet)
  • micro (npr. 35 mm kutijica)
  • small – mali (spremnik koji sadržava logbook i neke male predmete)
  • regular – normalni (cache otprilike veličine kutije za cipele)
  • large – veliki (cache otprilike veličine kante od 10 litara)
  • ostali (svi oni koji se veličinom ne mogu uklopiti u neku od prethodnih kategorija)

 


Kutijica s keškom može se skrivati i na stablu. Dok vam ponekad treba samo spretnost, u drugim slučajevima neophodna je odgovarajuća penjačka oprema. Minimum su užad i osiguranje. 

 

ZLATNO PRAVILO GLASI:

Ako si uzeo nešto iz spremnika, ostavi nekakvu sitnicu zauzvrat,
te se upiši u logbook
.“

Kako se snaći u nazivima?

Mali vodič kroz geocaching termine:

  • Traditional cache – Najklasičniji oblik geocache spremnika sastoji se od dva osnovna elementa: spremnika i logbooka za upis pronalazaka. Ovi spremnici mogu biti raznih dimenzija i oblika, no uvijek moraju biti vodootporni (poput plastičnih ili metalnih kutija) i otporni na vanjske uvjete. Osim logbooka, spremnik može sadržavati i olovku te sitnice koje pronalaznik može uzeti kao uspomenu.

 

  • Multi-cache – Ovaj tip geocachea uključuje prolazak kroz više lokacija prije dolaska do konačne, gdje se nalazi završni spremnik. Informacije potrebne za pronalaženje završne lokacije često uključuju dijelove koordinata, zagonetke ili šifre koje treba riješiti. Za uključivanje tuđih cache spremnika u multi-cache, potrebno je dobiti dozvolu vlasnika.

 

  • Mystery (puzzle) cache – Da biste pronašli ovaj cache, morate riješiti zagonetke ili skupiti tragove koji vode do konačne lokacije. Zagonetke su često osmišljene tako da ih rješavate unaprijed, kod kuće. Ovaj tip cachea posebno je popularan u urbanim sredinama poput Zagreba. Zagonetke i tragovi moraju biti pomno odabrani kako bi cache dugoročno funkcionirao.

 

  • Virtual cache – Umjesto fizičkog spremnika, ovaj cache predstavlja specifičnu lokaciju. Na toj lokaciji može se tražiti odgovor na pitanje, obavljanje zadatka ili fotografiranje. Kao dokaz pronalaska, fotografiju treba poslati vlasniku. Iako se više ne mogu postavljati novi virtualni cachevi, stari su još uvijek dostupni.

 

  • Webcam cache – Cilj je pronaći lokaciju na kojoj se nalazi web kamera i stati ispred nje kako bi vas snimila. Fotografiju s kamere možete preuzeti sami ili zamoliti prijatelja da to učini za vas. Ova vrsta cacheva također se više ne postavlja, ali postoje već ranije postavljeni.

 

  • Wherigo Cache – Specijalni tip geocachea koji uključuje kreiranje priče putem Wherigo aplikacije. Spremnik je potrebno osmisliti i objaviti na odgovarajućim platformama. Za pronalaženje ovih cacheva koristi se aplikacija "WhereYouGo".

 

  • Letterbox Cache – Sličan tradicionalnom geocacheu, ali uvijek sadrži žig. Pronalaznik može otisnuti žig u svoju bilježnicu, dok u logbooku ostavlja otisak vlastitog žiga ili, ako ga nema, otisak prsta.

 

 

Što vam je potrebno za geocaching?

Osnovna oprema lovca na blago sastoji se od:

  • mobilnog telefona ili uređaja za prikaz trenutne GPS lokacije,
  • aplikacija za geocaching Geocaching®
  • olovke ili kemijske olovke.

Osnova za početak traženja blaga je jednostavna. Naravno, postoje i mnoge stvari koje će vam olakšati lutanje prirodom i potragu za blagom:

  • nož ili idealno odmah multitool – Nož je praktično neophodan suputnik na izletima. Kod geocachinga će vam poslužiti u slučajevima kada trebate otvoriti zaglavljeni poklopac kutijice.
  • boca za vodu – Boca je korisna za svoju primarnu svrhu, pijenje kada ste žedni. Postoje i situacije kod kojih ćete raditi s vodom kako biste došli do spremnika.
  •  touch screen rukaviceČesto ćete na mobitelu provjeravati svoju lokaciju i čitati razne informacije. Zimi vam se neće stalno skidati i navlačiti rukavice.
  • odgovarajuća obuća – Ako lovite spremnike u gradskim središtima, vjerojatno ćete biti obučeni sasvim normalno. No, ako krenete u prirodu, cijenit ćete udobnu planinarsku obuću. Prilagodite obuću terenu na kojem tražite spremike.
  • odjeća – Za odjeću vrijedi isto što i za obuću. Nikada ne znate koliko ćete se zadržati, zato razmislite o funkcionalnoj odjeći i mogućem obroku.
  • ruksak ili torbica oko struka – Nekoliko sitnica nosite sa sobom u prirodu čak i ako ne planirate visokogorske ture. Manji ruksak ili torbica dobro će doći.

Za geocaching će vam, kao i za svaku sportsku aktivnost, koristiti pametni satovi ili sporttesteri. Koristit ćete informacije o broju prijeđenih koraka tijekom dana. Neki uređaji imaju ugrađenu svjetiljku, kompas i praćenje lokacije.

Prije nego što se hrabro zaputite prema svom prvom spremniku, prvo procijenite njezinu složenost prema navedenim parametrima (teren i težina pronalaska/rješavanja zagonetki). Ovi podaci puno govore o tome što vas čeka i hoćete li ju kao početnik moći savladati. Vrijednosti su od 1 do 5. Težina 1 znači da biste spremnik trebali pronaći pažljivim pregledom okolice. Teren s oznakom 5 zahtijevat će fizički napor, penjanje na teško dostupna mjesta ili ronjenje. Ukupno gledajući, lov na takav spremnik može biti opasan.

Pri traženju budite oprezni i nemojte precijeniti svoje sposobnosti.

 

 

Korisni linkovi

 

Autor: Lucie Krůčková

Izvori: arhiva autora

Članci na sličnu temu

Kako odabrati naglavnu svjetiljku (ne samo) za trčanje

Kako odabrati naglavnu svjetiljku (ne samo) za trčanje
Dani se primjetno skraćuju, a tijekom jutarnjeg ili poslijepodnevnog trčanja sve češće ćete se naći u tami. Ako želite trčati u sumraku ili čak u potpunom mraku, neophodno je opremiti se naglavnom svjetiljkom, poznatom kao čeona svjetiljka.

Sve o outdoor odjeći

Sve o outdoor odjeći
Mekani pokloni koji vas griju! Sve o njima pronaći ćete u našem vodiču kroz članke o odjeći.