Kako odabrati biciklističku kacigu?
Sadržaj |
Uvod
Kaciga bi trebala biti dio biciklističke opreme svakog vozača. Zašto? Prilikom pada vozač često nekontrolirano leti glavom naprijed preko upravljača. Prema statistikama Policije Republike Češke, više od 70 % biciklista koji smrtno stradavaju na češkim cestama nije imalo kacigu na glavi. Pravilna kaciga tijekom pada raspodjeljuje udarac na glavu i ublažava silu udara. Odaberite uz naš članak kacigu za bicikl koja vam jednog dana može spasiti život tijekom pada.
Kako odabrati kacigu?
Pri odabiru kacige postoji nekoliko aspekata na koje biste trebali obratiti pozornost. Uvijek se raspitajte o sljedećim parametrima kacige:
- certifikacija i sigurnosni standardi,
- za koji teren je kaciga prikladna,
- težina, tehnologija izrade i veličina kacige.
Certifikacija i sigurnosni standardi
Nemojte kupovati kacigu koja ne ispunjava minimalne sigurnosne standarde i certifikaciju ČSN EN 1078. Kod nekih kaciga možete pronaći i sigurnosni sustav MIPS (Multidirectional Impact Protection System). Riječ je o dodatnom načinu zaštite. Unutar kacige nalazi se umetak pričvršćen elastičnim trakama. Pri padu, kada kaciga zablokira, glava može nastaviti usporenim pokretom. Ovaj umetak smanjuje intenzitet rotacijske sile koja djeluje na glavu.

MIPS predstavlja dodatnu zaštitu glave pri bočnom udaru. Kacige s ovim sigurnosnim elementom spadaju među najkvalitetnije, ali i najskuplje modele. Na slici je npr. MIPS kod kacige Uvex Unbound.
Odabir kacige prema terenu
Prije same kupnje razmislite gdje ćete voziti i koji tip bicikla koristite. Za različite aktivnosti prikladne su različite kacige. Razlikujemo kacige za cestovne bicikle, brdske bicikle, BMX kacige i kacige za freeride. Prema načinu upotrebe možete ih filtrirati u našem web shopu.
Cestovne kacige prepoznat ćete po velikom broju ventilacijskih otvora. Prikladne su za duže vožnje. Cilj cestovnih kaciga je maksimalna ventilacija i što manja težina. Hladniji zrak ulazi sprijeda tijekom vožnje, dok topli zrak izlazi stražnjim ventilacijskim otvorima. Cestovne kacige nemaju štitnik protiv sunca, a njihov oblik je aerodinamičan kako bi smanjio otpor zraka.
Kacige za MTB i All Mountain za brdske, treking i kros bicikle su robusnije te imaju manje ventilacijske otvore. Također, dolaze sa štitnikom protiv sunca sprijeda i pružaju veću zaštitu stražnjem dijelu glave.

MTB kacige moraju podnijeti padove na terenu. U usporedbi s cestovnim kacigama, imaju štitnik i duže su straga, čime pokrivaju stražnji dio glave u slučaju pada unazad.
Kacige za BMX su znatno zatvorenije, s minimalnim brojem ventilacijskih otvora. Vidljivo su okruglije, prekrivaju stražnji dio glave i otpornije su na udarce. Također se koriste za rolanje ili skateboard.
Kacige za freeride i downhill potpuno pokrivaju glavu i bradu te imaju prednji štit. Sve je spojeno u jednu cjelinu, pa ih nazivamo integralnim kacigama. Ove kacige pokrivaju cijelu glavu, a dio jedinstvene konstrukcije je i zaštita za bradu. Njihova težina je veća zbog konstrukcije, a broj ventilacijskih otvora je nizak. Međutim, učestalost padova i njihova priroda to zahtijevaju. S običnom kacigom, nakon pada na terenu, u najboljem slučaju možete završiti s nekoliko šavova na bradi, a u najgorem slučaju posjetom maksilofacijalnoj kirurgiji.
Težina, tehnologija izrade i veličina kacige
Veličina kacige određuje se prema opsegu glave u centimetrima. Izmjerite glavu krojačkim metrom na najširem dijelu - preko čela, iznad ušiju i obrva. Kod odraslih se opseg obično kreće od 50 do 65 centimetara.
Neke kacige izrađuju se u jednoj univerzalnoj veličini i prilagođavaju se glavi pomoću sustava za pričvršćivanje. Neki proizvođači izrađuju dvije ili tri veličine kaciga.
Za muškarce ili žene? Većina kaciga namijenjena je i muškarcima i ženama. Takve kacige imaju oznaku unisex. Postoje i kacige posebno za žene. Razlika je samo u jednom detalju - stražnji zatezni mehanizam kod ženskih kaciga ima prostor za rep.

Vožnja bez kacige puno je rizičnija nego što se na prvi pogled čini.
Dodaci koji mogu biti korisni:
- odvojivi štitnik na prednjem dijelu,
- ugrađeno svjetlo na stražnjem dijelu,
- mjesto za stražnje svjetlo ili naglavnu svjetiljku,
- držač za kameru,
- mrežica protiv insekata u ventilacijskim otvorima,
- unutarnja periva podloga,
- ovladanje jednom rukom,
- čip NFC Medical ID koji pohranjuje podatke o vozaču i omogućuje im pristup u slučaju nesreće putem pametnog telefona.
Na prvi pogled ovi dodaci mogu se činiti nepotrebnima. No, imaju svoje praktične prednosti. Kaciga će vas pratiti tijekom godina vožnje, no znojni ulošci unutar kacige nisu nešto što želite nositi godinama. Zato je sjajno kada ih možete skinuti, oprati ili zamijeniti novima. Svjetlo na kacigi može vas spasiti od nezgode s automobilom. Mrežice sprječavaju ulazak zbunjenih osa pod kacigu.
Kako pravilno staviti kacigu?
Kupnja odgovarajuće kacige prvi je korak, ali drugi ključni korak je pravilno stavljanje kacige. Nepravilno postavljena kaciga može imati isti učinak kao da je uopće ne nosite. Pri padu, nepravilno postavljena kaciga može skliznuti. Kako bi kaciga ispunila svoju svrhu i zaštitila glavu, mora savršeno pristajati. Što to znači?
- kaciga ne smije pritiskati; nošenje mora biti udobno,
- mora biti postavljena šiltom prema naprijed,
- između brade i remena (odnosno kopče ispod brade) moraju stati maksimalno 2 prsta,
- remeni ne smiju zatezati,
- jedan remen prolazi ispred uha, drugi iza uha, a spajaju se tik ispod ušne resice,
- čelo ne smije biti otkriveno,
- kaciga ne smije ometati vidno polje.

Pravilno postavljena kaciga trebala bi biti na sredini čela, uši između remena, a ispod remena ispod brade trebaju stati maksimalno dva prsta.
Postavljena kaciga trebala bi biti otprilike na sredini čela i ne smije biti previše labava. Na glavi se ne bi smjela pomicati. Napravite nekoliko pokreta lijevo-desno, naprijed-nazad; ako se pomiče, zategnite je. Podesite kacigu na dva mjesta: remenom ispod brade i mehanizmom u stražnjem dijelu glave u obliku rotirajućeg kotačića.
Neke kacige imaju tzv. fast adapting system. Remeni se mogu jednostavno prilagođavati u bilo kojem trenutku. Druge imaju monomatic sustav kopčanja, koji se otvara i zatvara jednim pritiskom na gumb.
Ne zaboravite provjeriti što čini obaveznu opremu za bicikl. Osim toga, za veću sigurnost toplo preporučujemo naočale. I ne mislimo nužno na sunčane naočale. Grančica ili mušica iznenada mogu završiti u vašem oku.
Kaciga za bicikl za djecu
Dijete obraća pažnju na dva ključna parametra pri odabiru kacige: sliku i boju. Ako jedno od toga nije po volji, kupnja kacige postaje beskorisna. Ponekad čak ni ispunjenje ova dva uvjeta nije dovoljno da mali biciklist mirno stavi kacigu na glavu. Možete mu pročitati članak 58, prema kojem biciklist mlađi od 18 godina mora nositi zaštitnu kacigu tijekom vožnje. Vjerojatno neće pomoći. Uporaba kacige kod djece zahtijeva roditeljsku strpljivost, dosljednost, boju i sliku.

Nemojte zanemariti ni odabir dječje kacige. Radi se o više od same slike i boje.
Za roditelje koji biraju dječju kacigu vrijede isti uvjeti kao i kod odabira kacige za odrasle. Stražnji dio dječjih kaciga često je lagano produžen za bolju zaštitu stražnjeg dijela glave. Obratite pozornost na težinu. Trebala bi biti što manja kako bi kaciga bila udobna za djecu. Najlakše dječje kacige teže oko 220 grama.
Ne zaboravite odredbe Zakona br. 361/2000 Sb. o cestovnom prometu: „Dijete mlađe od 10 godina smije voziti bicikl na cesti, lokalnom putu ili javno dostupnoj svrhovitoj komunikaciji samo pod nadzorom osobe starije od 15 godina; to ne vrijedi za vožnju na nogostupu, biciklističkoj stazi te u stambenim i pješačkim zonama.”
SAVJET: Nemojte kupovati veću kacigu s namjerom da će dijete narasti u nju. Prevelika kaciga jednaka je kao da nema kacige. Kaciga ne bi smjela pasti s glave ni kada dijete otkopča donji remen.
Neka je dijete nosi i na guralici i cestovnim romobilima. Uostalom, čak i plastični motocikli mogu s malim vozačem postići opasnu brzinu. Prednji kotač će se pri naletu na kamen ili rubnik jednostavno blokirati, a dijete će inercijom poletjeti naprijed.
Općenito se preporučuje da se kaciga nakon prvog pada zamijeni novom. Kod djece će kaciga najvjerojatnije prvi put pasti već kod kuće prije nego što uopće krenete na vožnju. Srećom, ove manje nezgode ne štete kacigi. Na otvorenom vam želimo puno uspješnih kilometara.
-
Kacige
-
Cipele
-
Torbe
-
Svjetla
-
Pumpe
-
Boce za vodu
-
Držači za telefon
-
Lokoti
-
Alati
-
Vreće za spavanje
-
Brzinomjeri
-
Nosači
Korisni linkovi
Autor: Alena Bouchalová
Izvori: pixabay.com, unsplash.com