Kako pravilno spakirati ruksak
Vjerojatno je svatko tko je kod nas tražio savjet za odabir ruksaka bio iznenađen kolika je to „alkemija“. Međutim, znanost nije samo u odabiru, već i u pravilnoj upotrebi ruksaka.
Ruksak se uvijek bira prema vrsti aktivnosti koje planirate izvoditi s njim. (O tome je bio članak Kako odabrati ruksak). Isto se može reći i za pravilno pakiranje. Značajno se razlikuje način pakiranja za aktivno kretanje u prirodi i za tehničko penjanje.
Pravilnom odabiru ruksaka ćemo se posvetiti nekom drugom prilikom, kao i njegovom pravilnom podešavanju i namještanju. Sada ćemo pogledati kako pravilno napuniti ruksak.
Iako svi imamo svoj omiljeni sustav pakiranja ruksaka, postoji nekoliko pravila kako pravilno rasporediti težinu tereta. Vjerojatno je svatko tko provodi vrijeme u prirodi ili na putovanjima čuo da teške stvari treba pakirati na vrh, odmah ispod poklopca ruksaka. Međutim, u svjetlu novih znanstvenih istraživanja, to se više ne čini tako univerzalnim savjetom kako se ranije mislilo. Kao što sam već spomenuo u uvodu, punjenje ruksaka prvenstveno ovisi o aktivnosti koju planirate izvesti. U tom smislu možemo govoriti o tri osnovne kategorije.
-
-
tehničko savladavanje terena (penjanje)
-
boravak u prirodi (planinarenje)
-
aktivno kretanje u prirodi (trčanje, biciklizam, skijaško trčanje)
TEHNIČKO SAVLADAVANJE TERENA (PENJANJE)
Ovo se odnosi na kretanje u najekstremnijim uvjetima, gdje svaki vaš korak može biti odlučujući. Zato je posebno važno spakirati opremu tako da se postigne maksimalna ravnoteža tijekom horizontalnih i vertikalnih pokreta. Jasno je da težinu ruksaka treba što više približiti težištu tijela. To se najbolje postiže tako da najteže stvari smjestite u drugu i treću četvrtinu visine ruksaka, što bliže leđima. Položaj uz leđa vrijedi i za srednje teške stvari, s tom razlikom da se one smještaju u prvu i četvrtu četvrtinu visine ruksaka. Ostale stvari (lagane i voluminozne) napunite u preostale dijelove ruksaka.
BORAVAK U PRIRODI (PLANINARENJE)
Tijekom boravka u prirodi često nosimo ruksak na većim udaljenostima, ali zbog manje zahtjevnog terena nego kod prve kategorije, ne moramo se toliko fokusirati na ravnotežu, već na udobnost. Zato bi težište ruksaka trebalo biti što više iznad težišta tijela. Najteže stvari dobro je smjestiti u prve dvije četvrtine visine ruksaka, što bliže leđima, a najlakše stvari u donji dio. Srednje teške stvari rasporedite u preostali prostor ruksaka.
AKTIVNO KRETANJE U PRIRODI (TRČANJE, BICIKLIZAM, SKIJAŠKO TRČANJE)
Kod aktivnosti poput trčanja, biciklizma ili skijaškog trčanja, prednost se daje torbicama oko struka ili malim ruksacima u odnosu na velike ruksake. Veću ulogu ima pričvršćivanje prtljage na leđa/tijelo nego način na koji je spakirana. Ruksak bi uvijek trebao biti čvrsto pričvršćen za tijelo kako bi se što manje pomicao. Obično se smješta u donji dio leđa. Pravilo je opet isto – teži predmeti smještaju se što bliže tijelu. Što su bliže, to bolje. A što više uspijete spriječiti pomicanje tereta, to će vaše kretanje biti udobnije i učinkovitije.
Sada kada smo objasnili kako rasporediti težinu u ruksaku, preostaje još spomenuti koji pribor pripada kojoj kategoriji težine i podijeliti nekoliko korisnih savjeta koji će vam uštedjeti vrijeme, a ponekad i spasiti život.
TEŽINSKE KATEGORIJE OPREME
-
Teški predmeti: voda, hrana, kuhalo s kartušom, lončić, šipke za šator, cepin, dereze…
-
Srednje teški predmeti: hrana, vanjski sloj šatora i unutrašnjost, odjeća, napuhujuća podloga …
-
Lagani predmeti: odjeća, vreća za spavanje, prostirka, kabanica, higijenski pribor …
Predmeta u svakoj težinskoj kategoriji ima naravno puno više, ali ovaj popis bi trebao biti dovoljan za osnovnu orijentaciju.

10+2 KORISNA SAVJETA
- Raspodjelom pakiranja šatora na šipke, vanjskim slojem i unutrašnjosti možete puno bolje iskoristiti prostor ruksaka i lakše raditi s težištem.
- Vreća za spavanje izvađena iz omota bolje popunjava preostali prazan prostor u ruksaku. To se može iskoristiti na razne načine, primjerice kao podloga za leđa kako ništa ne bi pritiskalo. S druge strane, vreća za spavanje u kvalitetnoj kompresijskoj navlaci zauzima puno manje mjesta.
- Važne stvari (telefon, karta, kompas, dokumenti, prva pomoć, rezervna odjeća, hrana za hitne slučajeve, „švicarski nožić“...) bolje je spakirati u vodootporne omote (dovoljna je plastična vrećica), nikad ne znate kada ćete završiti u potoku :-).
- Prilikom pakiranja imajte na umu da će vam neki predmeti trebati tek navečer ili sljedeći dan, dok će vam drugi trebati za nekoliko sati. Prilagodite pakiranje tim okolnostima. Manje potrebne stvari mogu biti dalje od ulaza u ruksak.
- Podlogu je ponekad dobro pričvrstiti na vrh ili dno ruksaka pomoću posebnih remena. Tako štedite nevjerojatno puno prostora za druge bitne stvari.
- Ne zaboravite zategnuti sve kompresijske trake na ruksaku. Tako sadržaj neće "putovati" po vašim leđima, a kretanje će biti udobnije.
- Ako nosite vodu u bocama, prilikom pakiranja uzmite u obzir da ćete je postupno piti. To mijenja položaj težišta ruksaka, posebno ako volite nositi boce s obje strane - jedna puna, a druga prazna može narušiti stabilnost.
- Bolja opcija od vode u bocama je camelback - mijeh za vodu. Lakše ga je nositi, kompaktniji je, a pristup vodi je stalan bez potrebe za skidanjem ruksaka.
- Pribor za prvu pomoć i hitne situacije uvijek držite pri ruci, u poklopcu ruksaka. Brz pristup može u ekstremnim situacijama spasiti život.
- Vodootpornu jaknu ili kabanicu također držite na dohvat ruke. Među hranom vam neće biti od koristi.
- Kod duljih tura daleko od civilizacije računajte na to da će vam zalihe hrane i pića nestajati, ali će se povećavati količina otpada koji morate nositi sa sobom. Ne zaboravite ponijeti vrećicu ili torbu za otpad.
- Dobro je da znate kako rasporediti težinu u ruksaku, ali ne zaboravite da tijelo nije neuništivo. Stručnjaci se slažu da ne biste trebali nositi više od 40% vlastite tjelesne težine na leđima. Ostavite kod kuće sve što vam nije nužno potrebno.
ZAKLJUČAK
Ako ste pročitali do ovdje, sada znate kako spakirati ruksak tako da vam leđa ne trpe, vaše kretanje prirodom nije ograničeno i da se rado ponovno vraćate na izlete kako biste uživali u ljepotama prirode. Međutim, ako vaša znatiželja nije zadovoljena, imate dodatna pitanja ili trebate više detalja, slobodno nam pišite. Rado ćemo odgovoriti na sva vaša pitanja.
Izvori: www.czechout.cz, www.outdoorportal.cz
Autor: Vít Hruška