ForCamping s.r.o.

Korisnički odjeljak

Prijava

Košarica

Vaša košarica je prazna. Trebate pomoć s odabirom? Pogledajte naše savjete ili nam pišite.

Besplatna dostava

59,00 

Znate li da nudimo besplatnu dostavu za narudžbe iznad 59,00 €?

Dereze vs. mini dereze – kada ih koristiti i koje odabrati?

Dereze ili navlake protiv klizanja? Naš će vam članak pomoći da razjasnite dilemu.

Sadržaj

Uvod

S dolaskom zime počinje razdoblje kada priprema za planinarenje zahtijeva i dobru opremljenost. Kako se kaže, „bolje spriječiti nego liječiti“. U posljednje vrijeme zime su više u znaku ledene kore nego snježnih prostranstava. Zato je pametno u ruksak ubaciti i par dereza – da izbjegnete mogući neugodan pad koji bi mogao pokvariti cijeli izlet. Pogledajmo zajedno ovu temu kako biste znali koji su modeli prikladni upravo za vas.

Kako odabrati one prave?

Iako se može činiti jednostavnim, na tržištu postoji bezbroj vrsta dereza i mini dereza s različitim cijenama – pa kako odabrati one prave? Na početku si treba postaviti nekoliko pitanja:

Svrha – u koje planine i u kakvim uvjetima planirate ići? Uvjeti na turističkoj stazi u češkim planinama mogu biti znatno drugačiji od visokogorskog prijelaza preko švicarskih četiritisućnjaka. Također, je li riječ o jednodnevnoj turi ili višednevnom prijelazu, gdje je važno uštedjeti na težini i volumenu u ruksaku.

Kompatibilnost s obućom – još jedan ključan faktor je obuća na koju ćete željeti pričvrstiti dereze ili mini dereze. Mini dereze moraju dobro pristajati odabranoj obući, osobito ako je potplat mekši i lako se savija. Ako birate dereze, njihova primjena ovisi o vrsti obuće. Bilo da se radi o planinarskoj obući, poluautomatskim ili potpuno automatskim modelima – o tome više u nastavku.

Iznos ulaganja – iznos koji ste spremni uložiti u opremu izravno je povezan s time koliko često ćete je koristiti. Ako planirate samo povremenu upotrebu u gradskim uvjetima, dovoljna je jeftinija varijanta. Ako češće idete u planine ili na zahtjevnije visokogorske ture, trebat ćete kvalitetne i dobro izrađene dereze ili mini dereze na koje se možete osloniti više sezona.


Pregled osnovnih tipova 

Mini dereze

Jedna od opcija kako ostati siguran na ledu zimi su upravo mini dereze. Korisne su u jednostavnijem terenu, bilo da se radi o zaleđenom gradskom pločniku ili o zimskom usponu u planinama. Zimi bi svakako trebale imati mjesto u vašem ruksaku, jer se vremenski uvjeti brzo mijenjaju.

Vrste mini dereza

Mogu se podijeliti u dvije osnovne kategorije:

Gumene mini dereze - s čepićima ili malim šiljcima – najosnovnija i najpovoljnija varijanta. Nisu prikladne za planinarske ture. Zašto? Mali šiljci ili čepići ne mogu pružiti dovoljno oslonca pri strmom usponu. Bolje ih je koristiti na zaleđenim stazama ili u gradskom okruženju.

Dostupne su kao gumeni kolut koji se prilagođava obliku potplata ili kao već oblikovana navlaka. Također postoje i minimalističke trake koje se navlače samo na prednji dio cipele. Šiljci mogu biti od tvrde plastike ili sitnog metala.

Prednosti su niska cijena, kompaktne dimenzije i jednostavno korištenje – navlače se i skidaju lako, slično kao zaštitne navlake kod liječnika. Nedostatak je njihovo brzo trošenje – guma/trake se lako poderu, pa su prikladnije za povremenu upotrebu.


Ultralagane lančane mini dereze u kombinaciji s gumenom navlakom, prikladne za trčanje ili laganu planinarsku turu, pokrivaju ključna dodirna mjesta s podlogom.

Lančane mini dereze:s manjim/većim šiljcima. One s manjim šiljcima idealne su za trčanje po zaleđenim pločnicima i na terenu gdje je potrebna samo minimalna potpora. One s većim metalnim šiljcima su „srednja kategorija“ između mini dereza i planinarskih dereza. Šiljci su postavljeni na potplatu i povezani lancima. Tako su sklopive, ali istovremeno robusne.

Za gradski teren šiljci su preveliki i hodanje u njima ne mora biti ugodno. Idealne su za zimske prijelaze planina ili češću zimsku upotrebu u planinarenju, gdje se izmjenjuje smrznuta zemlja i zbijeni snijeg. Čelični šiljci se u takav teren odlično „ukopaju“ i pružaju idealnu potporu.

Prednost je izvrsno prianjanje uz potplat i stabilnost čak i na strmim terenima. Ako tražite mini dereze za zahtjevniji planinski teren, ove mogu biti dobar izbor: dostupne su u veličinama S, M, L, XL ovisno o veličini obuće, a njihovo navlačenje/skidanje je slično kao kod klasičnih gumenih modela.

Napomena: za zahtjevnije visokogorske ture ili penjanje, čak ni lančane mini dereze nisu dovoljna zamjena za prave dereze.


Lančane mini dereze s većim šiljcima, idealne za zimsku planinarsku turu i prijelaze planina, guma ne ulazi u područje potplata pa se manje troši i pruža bolju potporu stopalu.

Dereze vs. mini dereze

Obje varijante imaju istu funkciju, ali su namijenjene različitim terenima. Lančane mini dereze pružit će potporu na strmom terenu, ali ako se spremate na rutu s vrlo strmim usponima, silascima i bočnim prijelazima, gdje postoji rizik pada s visine, tada je vrijeme za korištenje dereza.

Vrste dereza

Dereze dijelimo prvenstveno prema načinu pričvršćivanja na planinarsku obuću. Kako znati koja je varijanta prava za vas? Prvenstveno prema kategoriji obuće koju koristite za planinarenje, a to ovisi o terenu i aktivnosti kojom se bavite.

Turističke dereze – odgovaraju bilo kojoj planinarskoj obući, stabilne su i dobro prianjaju čak i na mekšim planinarskim cipelama kategorije A/B. Njihova prednost je univerzalna upotrebljivost, pristupačna cijena te brzo i jednostavno obuvanje. Namijenjene su lakšem do srednje zahtjevnom planinarskom terenu, što podrazumijeva označene planinarske staze i nagibe, gdje je često dovoljan običan planinarski cepin.


Primjer pričvršćivanja turističkih dereza.

Poluautomatske turističke dereze – ovaj sustav je čvršći i zahtijeva korištenje planinarske obuće koja je za to predviđena. Uglavnom se radi o kategoriji C/D, tj. tvrđim cipelama s prilagođenom petom. Ona sadrži poseban utor na koji se oslanja poluautomatsko pričvršćivanje, dok je prednji dio isti kao kod turističkih dereza. Pouzdano drže na tvrdim cipelama pri bočnim prijelazima, a njihova prednost je veća pouzdanost u odnosu na turističke dereze. Spadaju u višu cjenovnu kategoriju i njihov izbor je ograničen potrebom za kompatibilnom obućom.


Poluautomatske dereze koje se lako mogu pretvoriti u potpuno automatske, zahvaljujući zamjenjivom prednjem dijelu.

Automatske dereze – najpouzdaniji i najčvršći sustav dereza. Namijenjen je uglavnom tvrdim ekspedicijskim cipelama s utorima na prednjem i stražnjem dijelu ili skijaškim pancericama za skijaško planinarenje. Pričvršćivanje na obuću je brzo i jednostavno. Ove dereze se koriste na visokogorskim ekspedicijama i u vrlo zahtjevnim penjačkim terenima. Za penjanje po ledu postoje i posebne automatske dereze koje se razlikuju po specijalno oblikovanom vrhu s izmjenjivim šiljcima. Koriste se na čestim visokogorskim ekspedicijama i u kombinaciji s tehničkim penjanjem.


Detalj pričvršćivanja prednjeg i stražnjeg dijela automatskih dereza na pancerice za skijaško planinarenje.

Na tržištu postoji širok izbor modela. Možete naići na dereze s 10 ili 12 šiljaka, izrađene od različitih materijala – aluminijskih ili čeličnih. Sve ovisi o vašim preferencijama: težina vs. trajnost, ali i o namjeni u terenu i zahtjevima za pouzdanošću. Na primjer, aluminijske dereze mogu biti težinom slične mini derezama, ali im je trajnost pri čestom korištenju u mješovitom terenu (led i stijena) znatno manja od čeličnih.

Vlastito iskustvo

Kao i kod većine opreme, ni ovdje ne postoji univerzalno rješenje za sve aktivnosti. Meni su se osobno pokazale kao najbolje lančane mini dereze za obična planinarenja i trail trčanje. Nabavila sam i klasične, za planinske šetnje, i ultralake koje se mogu složiti u mali paketić i po potrebi izvaditi iz prsluka tijekom trail trčanja – a za običnu šetnju stanu i u džep.

Za visokogorsko planinarenje koristim čelične dereze s 12 šiljaka. Razlog je bolja stabilnost i pouzdanost na tvrdome ledu, kao i njihova izdržljivost i trajnost. Smatram ih svojim univerzalnim izborom jer ih koristim za zimske visokogorske ture s cipelama kategorije B/C, ali i za skijaške pancerice prilikom skitouring uspona. Da, i turističke dereze se mogu staviti na tvrde cipele ili pancerice, ali to zahtijeva nešto više truda i pažnje prilikom pričvršćivanja kako biste bili sigurni da će vas zadržati i na strmim nagibima.


Trenutak s jesenskog uspona na Marmoladu – Punta Penia.

Korisni linkovi

Autor: Kamila Zelinková

Izvori: autorov arhiv

Članci na sličnu temu

Kako odabrati naglavnu svjetiljku (ne samo) za trčanje

Kako odabrati naglavnu svjetiljku (ne samo) za trčanje
Dani se primjetno skraćuju, a tijekom jutarnjeg ili poslijepodnevnog trčanja sve češće ćete se naći u tami. Ako želite trčati u sumraku ili čak u potpunom mraku, neophodno je opremiti se naglavnom svjetiljkom, poznatom kao čeona svjetiljka.

Sve o outdoor odjeći

Sve o outdoor odjeći
Mekani pokloni koji vas griju! Sve o njima pronaći ćete u našem vodiču kroz članke o odjeći.